- This event has passed.
Czego możesz oczekiwać?
-
Dowiesz się, jak depresja i zaburzenia lękowe mogą wpływać na zdrowie fizyczne matki oraz dziecka, a także jak współpracować z innymi specjalistami w zakresie leczenia farmakologicznego.
-
Poznasz techniki redukcji stresu i lęku, które mogą być zastosowane przez pacjentki w codziennym życiu.
-
Gdzie jest granica między baby bluesem a depresją poporodową, na co zwracać uwagę? Algorytm postępowania (jak szukać specjalistów i gdzie kierować podopieczne).
-
Poznanie sygnałów alarmowych w obserwacji psychozy poporodowej.
-
Omówienie wskazań do farmakoterapii, w tym ryzyka i korzyści stosowania leków w okresie ciąży i karmienia piersią.
-
Poznanie kwestionariuszy do wykorzystania dla specjalistów okołoporodowych (szczególnie skala EPDS – Edynburdzka Skala Depresji Poporodowej).
-
Poród kobiety doświadczającej depresji i/lub zaburzeń lękowych – specyfika opieki położniczej.
-
Kobieta i jej rodzina w połogu – jak otoczyć system rodzinny opieką, by zalecenia położnicze mogły być realnie wprowadzone?
-
Omówienie roli partnera i bliskich w procesie leczenia oraz wsparcia, w tym technik komunikacji oraz sposobów budowania zrozumienia i wsparcia emocjonalnego.
-
Udział w symulacjach, analizach przypadków oraz praktycznych ćwiczeniach, które pozwolą na rozwinięcie umiejętności w realnych sytuacjach klinicznych.
-
Narzędzia do radzenia sobie z własnym stresem i przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu, co jest szczególnie istotne w pracy z osobami cierpiącymi na zaburzenia psychiczne.
- Dlaczego poród jest wydarzeniem seksualnym i jakie mamy na to dowody.
- Dlaczego nie każdy krzyk w porodzie jest dobry i jaki ma wpływ na kondycję kobiety, płodu i postępu porodu.
Co będę umiał_a po szkoleniu?
-
Poznasz objawy depresji poporodowej oraz zaburzeń lękowych, które mogą występować w tym okresie.
-
Dowiesz się, jak rozpoznać wczesne sygnały depresji poporodowej oraz jak je różnicować od typowych zmian emocjonalnych związanych z ciążą i porodem (np. baby blues).
-
Nauczysz się, jak pracować zarówno z kobietą, jak i jej rodziną, aby stworzyć wspierające środowisko.
-
Zdobędziesz wiedzę dotyczącą nurtów psychoterapeutycznych, które są szczególnie skuteczne w pracy z kobietami w okresie okołoporodowym (np. terapia poznawczo-behawioralna, terapia interpersonalna).
-
Poczujesz się pewniej w zakresie łączenia farmakoterapii i karmienia piersią.
-
Lepiej zrozumieć specyfikę pracy z kobietami w okresie okołoporodowym, ale także otrzymasz narzędzia do skutecznego wsparcia i interwencji.
Ile punktów i do jakiej ścieżki certyfikacyjnej?
16 pkt – Szkolenie jest przypisane do ścieżek: Specjalista_tka zdrowia reprodukcyjnego, ale punkty również są zaliczane do ścieżki doradcy seksualnego_ doradczyni seksualnej, do ścieżki onkoseksuologa_żki oraz do ścieżki seksuologa_żki – specjalisty_ki zdrowia seksualnego.
Szkolenie jest dwudniowe – przy jednorazowej płatności za więcej niż jedno szkolenie obowiązuje zniżka w wysokości 50 zł za każde szkolenie – szczegóły w regulaminie. W sobotę jest przerwa obiadowa.
Opłaty:
Early Bird: do 18.10.2024 – 950 zł
Opłata standardowa: do 15.11.2024 – 1050 zł
Last Time: od 16.11.2024 – 1200 zł
BIO osoby prowadzącej:
Joanna Baranowska: położna – seksuolożka – edukatorka ds. laktacji – specjalistka pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego.
Pracuje w jednym z największych szpitali ginekologiczno-położniczych w Polsce, a pomiędzy dyżurami sprawuje holistyczną opiekę nad kobietami i ich rodzinami.
Zanim zaczęła pracę w zawodzie położnej, odbyła 2 letni staż w Klinice Położnictwa i Perinatologii WUM w zespole psychologicznym, ucząc się wsparcia w najbardziej kryzysowych momentach; towarzyszyła kobietom podczas konsultacji z niepomyślnym rozpoznaniem położniczym, w trakcie trudności emocjonalnych oraz w rutynowej ocenie stanu psychicznego podczas hospitalizacji.
Współpracuje z kobietami doświadczającymi zaburzeń depresyjnych, lękowych, afektywnych dwubiegunowych oraz tokofobią. W oparciu o aktualną wiedzę medyczną wspiera karmienie piersią, gdy potrzebna jest farmakoterapia. Współpracuje ze specjalistami_kami w zakresie seksuologii, psychoterapii oraz psychiatrii.
Jest głęboko przekonana, że partnerska relacja z podopiecznymi to klucz do wzmacniającej adaptacji w nowej roli.