- This event has passed.
Jaki jest cel szkolenia?
Szkolenie dotyczące zaburzeń preferencji seksualnych (określanych jako zaburzenia parafilne) ma na celu dostarczenie uczestnikom wiedzy i umiejętności niezbędnych do diagnozowania, zrozumienia i terapii tych zaburzeń.
Czego możesz oczekiwać?
Zaczniemy od wprowadzenia do zaburzeń preferencji seksualnych, omówimy, czym są zaburzenia preferencji seksualnych, jak są klasyfikowane w DSM-5 i ICD-11, jaka jest częstość występowania, różnice demograficzne oraz społeczno-kulturowe aspekty związane z tymi zaburzeniami. Zrobimy przegląd badań dotyczących biologicznych i genetycznych czynników wpływających na rozwój tych zaburzeń. Szczegółowo omówimy kryteria diagnostyczne dla różnych zaburzeń parafilnych. Nauczysz się prowadzenia specjalistycznych wywiadów oraz zastosowanie narzędzi diagnostycznych, takich jak kwestionariusze i skale oceny oraz rozpoznania i różnicowania zaburzeń parafilnych od innych zaburzeń psychicznych oraz normatywnych preferencji seksualnych. Poznasz psychologiczne teorie rozwoju zaburzeń parafilnych, w tym psychodynamicznych, behawioralnych i poznawczo-behawioralnych.
Zrozumieniesz, jak czynniki kulturowe, społeczne i rodzinne mogą wpływać na rozwój parafilii. Omówimy także podejścia łączące różne teorie w celu uzyskania pełniejszego obrazu zaburzeń parafilnych. Omówimy różne metody leczenia, w tym terapię poznawczo-behawioralną, terapię awersyjne, terapię psychodynamiczną oraz podejście farmakologiczne. Dużą uwagę skupimy na interwencjach behawioralnych tj. techniki zmniejszania zachowań parafilijnych poprzez kontrolę bodźców, trening zastępowania myśli i inne. Omówimy rolę leków w leczeniu zaburzeń parafilnych, w tym stosowanie antyandrogenów i SSRI. Przyjrzymy się wyzwaniom etycznym,
w tym ochronie osób pacjenckich i społeczeństwa, oraz granice w relacji terapeutycznej. Poznasz strategie oceny i zarządzania ryzykiem wystąpienia działań przestępczych związanych z parafiliami.
Program szkolenia:
– Wprowadzenie do zaburzeń preferencji seksualnych.
– Definicje, klasyfikacja (DSM-5, ICD-11), oraz wprowadzenie do kluczowych pojęć.
– Epidemiologia i podstawy neurobiologiczne.
– Omówienie częstości występowania, różnic demograficznych oraz przegląd badań neurobiologicznych.
– Psychologiczne teorie rozwoju zaburzeń preferencji seksualnych, w tym modele psychodynamiczne, behawioralne, poznawczo-behawioralne i inne.
– Zrozumienie wpływu czynników kulturowych, społecznych i rodzinnych oraz omówienie podejść integracyjnych.
– Kryteria diagnostyczne zaburzeń preferencji seksualnych.
– Nauka prowadzenia wywiadu, używanie kwestionariuszy i skal oceny.
– Rozpoznanie i różnicowanie zaburzeń parafilnych od innych zaburzeń psychicznych oraz normatywnych preferencji.
– Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) – techniki zmiany myślenia i zachowań, kontrola bodźców, trening zastępowania myśli.
– Terapia awersyjna i inne interwencje behawioralne, etyczność i zasadność ich stosowania
– Farmakoterapia w leczeniu zaburzeń parafilnych – rola leków, takich jak antyandrogeny, SSRI oraz inne.
– Zastosowanie psychoterapii w pracy z osobami z zaburzeniami preferencji seksualnych.
– Radzenie sobie z oporem, praca z pacjentami z wysokim ryzykiem oraz z zaburzeniami współistniejącymi.
– Strategie oceny i zarządzania ryzykiem, ochrona osób pacjenckich i społeczeństwa.
– Omówienie wyzwań etycznych, granic w relacji terapeutycznej, ochrona prywatności.
– Przegląd nowoczesnych badań naukowych oraz ich implikacje dla terapii.
Szkolenie jest punktowane do certyfikacji PTTS: 16 punktów do certyfikatu seksuologa_żki – specjalisty_ki zdrowia seksualnego, doradcy_czyni seksualnego_ej, onkoseksuologa_żki.
Szkolenie jest dwudniowe, przy jednorazowej płatności za więcej niż jedno szkolenie obowiązuje zniżka 50 zł za każde szkolenie – szczegóły w regulaminie . W sobotę jest przerwa obiadowa.
Opłaty:
Early Bird: do 13.09.2024 – 950 zł
Opłata standardowa: do 27.09.2024 – 1050 zł
Last Time: od 28.09.2025 – 1200 zł
Osoba prowadząca:
Magdalena Smaś-Myszczyszyn – certyfikowana seksuolożka i superwizorka PTTS, certyfikowana psychoterapeutka i superwizorka psychoterapii, certyfikowana specjalistka i superwizorka psychoterapii uzależnień, certyfikowana trenerka terapii i profilaktyki uzależnień behawioralnych, wykładowczyni akademicka, prezeska Polskiego Towarzystwa Terapii Seksualnej, założycielka Warszawskiego Instytutu Seksuologii i Psychoterapii. Ukończyła akredytowane przez SNP Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego szkolenia z zakresu psychoterapii, terapii małżeńskiej, seksuologii i terapii uzależnień; m.in. 4-letnią szkołę psychoterapii w nurcie ericksonowskim i systemowym, szkolenia z terapii pary po zdradzie u Esther Perel (USA), 2-letnią szkołę terapii dialogu motywującego, 2-letnią Szkołę Terapii Seksualnej, specjalizację z psychoterapii uzależnień, szkolenia z terapii schematu, terapii poznawczo-behawioralnej, terapii narracyjnej u Hugh Fox’a i Harlen Andersen (UK), terapii i profilaktyki uzależnień behawioralnych u prof. Roberta Ladoucer’a (Quebec, CA), terapii skoncentrowanej na emocjach EFT u Sandry Taylor (UK) i wiele innych.
W zakresie terapii zaburzeń seksualnych i edukacji seksualnej szkoliła się w Polsce oraz m.in. we Włoszech, Portugalii, Niemczech, Izraelu, Słowenii i Turcji, ucząc się m.in. u Kevan’a Wylie (UK), Eli Joubert’a (UK), Gorana Arbanasa (Chorwacja), Davida Stuarta (UK) i Woet’a Gianotten (Holandia). Prelegentka na konferencjach m.in. International Society for Sexual Medicine, European Society for Sexual Medicine, których jest członkinią, European Federation of Sexuology, International Society for the Study of Behavioral Addiction, World Association for Sexual Health.
Naukowo zajmuje się badaniem uwarunkowań biopsychospołecznych występujących w utracie kontroli nad zachowaniami seksualnymi oraz wykorzystaniem wibracji w leczeniu zaburzeń seksualnych. Była członkinią zespołu badawczego hiperseksualność.pl działającego w ramach Pracowni Neuronauki Klinicznej przy Instytucie Psychologii Polskiej Akademii Nauk. Autorka i współautorka wielu publikacji naukowych oraz rozdziałów w książkach akademickich dotyczących seksualności, przede wszystkim CSBD, m.in. „Zaburzenia seksualne a psychoterapia poznawczo-behawioralna” (wyd. PZWL, 2020), „Seksualność w praktyce psychologicznej” (wyd. ForumMedia, 2019), „Psychoseksuologia” (wyd. GWP, 2022). Prowadzi program o seksualności, zdrowiu i psychologii „Bez Tabu” w LGBT TV.