Wymagania PTTS dotyczące edukatora_ki seksualnego_ej
Polskie Towarzystwo Terapii Seksualnej na podstawie obowiązujących na świecie standardów kształcenia specjalistów w obszarze zdrowia seksualnego ustaliło, że do uzyskania certyfikatu edukatora_ki seksualnego_ej wymagane są następujące elementy:
I. Członkostwo w PTTS
Osoba kandydujące musi posiadać członkostwo w PTTS.
II. Kodeks etyki
Osoba kandydująca zapoznała się z Kodeksem Etyki PTTS oraz podpisując formularz wniosku o certyfikację wyraża zgodę na jego przestrzeganie.
III. Doświadczenie akademickie i zawodowe
Osoba kandydująca posiada wykształcenie minimum wyższe licencjackie oraz posiada co najmniej dwuletnie doświadczenie zawodowe w edukacji seksualnej. Wszystkie wskazane kryteria muszą być spełnione jednocześnie i stosownie udokumentowane.
IV. Certyfikacja
Osoba kandydująca będzie posiadała ważny certyfikat na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i będzie mogła samodzielnie prowadzić zajęcia, wykłady, webinary, szkolenia i warsztaty edukacyjne dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych i dla profesjonalistów (pracowników ochrony zdrowia, korporacji, instytucji oraz organizacji i innych). Certyfikat umożliwia także prowadzenie indywidualnych sesji edukacyjnych dla osób klienckich w oparciu o model PLISSiT i GES lub o inne skuteczne narzędzie pomocowe w obszarze seksualności.
V. Edukacja seksualna człowieka: podstawowa wiedza
Osoba kandydująca musi ukończyć co najmniej dziewięćdziesiąt (90) godzin dydaktycznych zajęć wykładowych z wprowadzenia do seksualności człowieka, obejmujących wiedzę ogólną w obszarach podstawowej wiedzy wymienionej poniżej. Zajęcia te można odbyć poprzez e-learning. Każdy z obszarów wiedzy podstawowej musi zawierać co najmniej 4 godziny dydaktycznych zajęć, jednak nie można za pojedynczy obszar przyznać więcej niż 6 punktów, po 0,5 punktu za każdą godzinę dydaktyczną. Każdy z wymienionych obszarów musi zostać zaliczony przez osobę kandydującą. W przypadku braku któregoś z nich wymagane jest przejście dodatkowego kursu on-line lub zaliczenie obszaru wiedzy podstawowej w postaci testu zdawanego na podstawie z zalecanej literatury (forma eksternistyczna). Zarówno szkolenie on-line jak i podejście do zaliczenia obszaru w trybie eksternistycznym jest dodatkowo płatne. W trybie eksternistycznym (poza szkoleniem podyplomowym z seksuologii) nie można zaliczyć więcej niż 5 obszarów. Edukacja niżej wymienionych obszarów powinna odbywać się w szkole wyższej lub kursie o wysokim poziomie merytorycznym zajęć.
Wykaz szkół i szkoleń uznanych do zdobycia wiedzy w obszarze podstawowym:
(studia i szkolenia, które nie podają programu i nazwisk osób wykładających nie są uwzględniane)
- Uniwersytet SWPS w Poznaniu (seksuologia praktyczna)
- Uniwersytet SWPS we Wrocławiu, Warszawie, Sopocie, Katowicach, Krakowie (seksuologia kliniczna)
- Warszawski Uniwersytet Medyczny (seksuologia kliniczna)
- Uniwersytet A. Mickiewicza w Poznaniu (seksuologia kliniczna)
- Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie (seksuologia kliniczna)
- Kursy prowadzone przez CMKP w Warszawie
- Szkoła Terapii Seksualnej Centrum Terapii Lew-Starowicz
- Kurs Psychoterapii Zaburzeń Seksualnych Fundacji na Szlaku
- Warszawski Instytut Seksuologii i Psychoterapii
Kluczowe obszary wiedzy
Wszyscy kandydaci muszą posiadać wiedzę na temat następujących zagadnień związanych ze zdrowiem i przyjemnością seksualną. Tematyka ta może zostać opanowana w czasie szkoleń na studiach podyplomowych wymienionych powyżej, przyswojona indywidualnie w procesie samodzielnie odbywanych szkoleń, studiów i/lub podczas webinariów on-line prowadzonych przez akredytowanych trenerów PTTS:
-
- Etyczne aspekty edukacji seksualnej i badań w seksuologii.
- Prawo a seksualność. Zagadnienia związane z prywatnością, zgodą i autonomią. Przepisy prawne dotyczące przemocy seksualnej, dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową.
- Historia badań nad seksem, teoria i edukacja.
- Norma w seksualności a normy społeczne, religijne i relacyjne.
- Prawa seksualne i reprodukcyjne.
- Kulturowe aspekty seksualności. Wpływ kultury, religii i norm społecznych na seksualność. Różnorodność ekspresji seksualnych w różnych kulturach.
- Problemy społeczne związane z seksualnością, takie jak postrzeganie pracy seksualnej, pornografii.
- Analiza wpływu mediów, technologii i zmian społecznych na zachowania seksualne. Cyberseks i media i portale społecznościowe.
- Seksualność rozwojowa z perspektywy biopsychospołecznej w ciągu całego życia.
- HIV i inne infekcje przenoszone drogą płciową: infekcje, drogi zakażenia, leczenie, epidemiologia. Prewencja chorób przenoszonych drogą płciową (STD). Strategie zapobiegania i kontroli chorób przenoszonych drogą płciową. Znaczenie szczepień, takich jak szczepienie przeciwko HPV.
- Znaczenie edukacji seksualnej na różnych etapach życia.
- Metody i narzędzia edukacyjne stosowane w promowaniu zdrowia seksualnego.
- Czynniki zdrowotne/medyczne, które mogą wpływać na seksualność, w tym między innymi choroba, niepełnosprawność, leki, zdrowie psychiczne, poczęcie, ciąża, poród i terminacja ciąży, antykoncepcja, płodność, urazy i bezpieczniejsze praktyki seksualne.
- Kwestie związane z orientacją seksualną i/lub tożsamością płciową: heteroseksualność; problemy i tematy dotyczące lesbijek, gejów, osób biseksualnych, panseksualnych i aseksualnych; tożsamości i ekspresji płciowej.
- Różnorodność ekspresji seksualnej i stylu życia, w tym między innymi poliamoria, swinging, BDSM i tantra.
- Używanie/nadużywanie substancji psychoaktywnych i seksualność, chemseks.
Za odbycie każdego z webinariów prowadzonych przez akredytowanych trenerów PTTS można otrzymać 2 punkty. Za wskazane wyżej obszary tematyczne można uzyskać do 32 punktów do certyfikatu edukatora_ki seksualnego_ej.
VI. Wymagania dodatkowe:
-
- Obowiązkowe. Osoba kandydująca odbyła minimum dwadzieścia (20) godzin dydaktycznych ustrukturyzowanego doświadczenia grupowego, polegającego na zorientowanej na proces eksploracji własnych uczuć, postaw, wartości i przekonań dotyczących seksualności własnej i innych oraz różnorodności zachowań seksualnych – doświadczenie to jest treningiem pracy własnej nastawionym na pozytywne podejście do seksualności. Szkolenie to nie może być osobistą psychoterapią ani doświadczeniem akademickim, w którym główny nacisk kładzie się na informacje poznawcze. Przystępując do egzaminu certyfikacyjnego osoba kandydująca złoży jedno-dwu stronicowy, opis swojej filozofii zawodowej oraz napisze o tym, w jaki sposób trening nad własną seksualnością wpłynął na jego_jej myślenie i filozofię dotyczącą pracy z pozytywną seksualnością.
- Obowiązkowe. Osoba kandydująca odbyła lub odbędzie obowiązkowe szkolenia: a) Metodyka pracy z grupą. b) Praca w modelu PLISSiT i GES. c) Rozwój psychoseksualny w całym cyklu życia. Każde ze szkoleń nie może być krótsze niż 8 h dydaktycznych. Za każdą godzinę dydaktyczną osoba kandydująca otrzymuje 1 pkt.
- Za ukończenie szkolenia podyplomowego w formie studiów podyplomowych lub całościowego szkolenia seksuologicznego przysługuje od stu (100) punktów za szkolenie roczne, dwieście (200) punktów za szkolenie dwuletnie, z tym że ilość przyznanych punktów zależy od programu szkoły i jest podzielona pomiędzy obszary wiedzy kluczowej z pkt V. oraz pozostałe punkty za zajęcia warsztatowe.
- Dodatkowe 20 punktów można uzyskać za udział w treningu SAR, zarówno polsko, jak i anglojęzycznym.
VIII. Doświadczenie w zakresie szkolenia zawodowego
Osoba składająca wniosek o przystąpienie do egzaminu certyfikacyjnego powinna udokumentować co najmniej trzysta (300) godzin pracy jako edukator_ka seksualny_a. Punktowane są:
-
- zajęcia (lekcje, prelekcje, warsztaty, webinary, sesje indywidualne) z edukacji seksualnej. Za każdą 1 h (lekcyjną, dydaktyczną bądź edukacyjną) osoba kandydująca otrzymuje 1 pkt,
-
- audycje w formie podcastu (tylko głos) lub wideocastu (głos+wizja). Za każdą audycję o długości od minimum 20 do 30 minut osoba kandydująca ma zaliczone 1,5 h doświadczenia zawodowego, powyżej 30 minut 2 h doświadczenia zawodowego,
-
- artykuły, posty, materiały edukacyjne w formie pisanej (internetowej i drukowanej). Za każdą 1 stronę artykułu (ok 3000 znaków) osoba kandydująca ma zaliczoną 1 h doświadczenia zawodowego.
Poświadczenie doświadczenia zawodowego dokonuje konsultant merytoryczny PTTS i/lub bezpośredni przełożony_a, i/lub organizacje/instytucje/fundacje/szkoły, dla których prowadzone były ww. działania.
IX. Mentoring merytoryczny edukacji seksualnej
Osoba kandydująca musi poddać swoją pracę mentoringowi merytorycznemu u konsultanta PTTS w liczbie co najmniej 5 godzin konsultacji indywidualnych i 20 h konsultacji grupowych.
Osoby rozpoczynające mentoring u konsultanta PTTS w celu uzyskania Certyfikatu PTTS muszą być członkami PTTS w momencie rozpoczęcia konsultacji merytorycznych i muszą utrzymać członkostwo PTTS przez cały okres starania się o certyfikat oraz przez cały okres utrzymania ważności certyfikatu.
Mentoring merytoryczny grupowy odbywać się będzie w grupach minimum czteroosobowych (4) grupach a maksimum ośmioosobowych (8) grupach w formie stacjonarnej lub on-line. Mentoring merytoryczny grupowy musi przewidywać ekwiwalent minimum 30 minut na osobę w grupie. Dlatego grupa składająca się z 4 osób nie może być krótsza niż dwie (2) godziny. Grupa składająca się z ośmiu (8) osób nie może trwać krócej niż 240 minut, czyli nie krócej niż cztery (4) godziny.
Mentoring merytoryczny musi trwać nie krócej niż cztery (4) miesiące. Za mentoring merytoryczny grupowy przyznawany jest 1 punkt za godzinę dydaktyczną, a za mentoring merytoryczny indywidualny 3 punkty za godzinę dydaktyczną. Maksymalna ilość punktów jakie można uzyskać w ramach superwizji grupowej to dwadzieścia (20) punktów. Natomiast maksymalna ilość punktów jakie można uzyskać w ramach superwizji indywidualnej to piętnaście (15) punktów.
Uwaga: interwizja koleżeńska nie jest brana pod uwagę przy procesie certyfikacji.
X. Proces składania wniosków i zatwierdzania
Wymagania formalne do uzyskania certyfikatu seksuologa_żki
Zgłoszenie
Przyjmowane będą jedynie kompletne wnioski wraz z całą dokumentacją uzupełniającą przesłane pocztą elektroniczną na adres: certyfikacja@ptts.edu.pl z załącznikami w formacie PDF. Jeśli przesłanie zgłoszenia pocztą elektroniczną nie jest możliwe, należy przesłać je pocztą na adres: Polskie Towarzystwo Terapii Seksualnej, ul. Nowogrodzka 25/35; 00-511 Warszawa. Zaleca się zachowanie kopii kompletnego wniosku na potrzeby dokumentacji.
Oprócz odpowiedniej opłaty za zgłoszenie (1500 złotych), która nie podlega zwrotowi, osoba kandydująca przedłoży:
-
- Wypełniony formalny wniosek o certyfikację, podpisany i opatrzony datą.
-
- Dokument potwierdzający udokumentowane 300 godzin doświadczenia zawodowego w obrębie edukacji seksualnej.
-
- Zaświadczenia minimum 25 godzin mentoringu merytorycznego przeprowadzanego przez Konsultanta PTTS, w tym o minimum 5 godzin konsultacji indywidualnych i 20 godzin konsultacji grupowych u konsultanta merytorycznego edukacji seksualnej PTTS.
-
- Przystępując do egzaminu certyfikacyjnego kandydat złoży jedno-dwu stronicowy, opis swojej filozofii zawodowej oraz napisze o tym, w jaki sposób trening pracy własnej wpłynął na jego myślenie i filozofię dotyczący pracy zgodnej z pozytywną seksualnością.
-
- Kopię dyplomu uzyskania tytułu minimum licencjata.
-
- Kopię świadectwa ukończenia szkolenia/studiów podyplomowych z seksuologii.
-
- Kopie zaświadczeń o ukończonych webinariach i szkoleniach dodatkowych w zakresie edukacji seksualnej.
-
- Kopie zaświadczeń o uczestnictwie, sylabusy itp. dokumentujące godziny edukacji w wyznaczonych obszarach podstawowej wiedzy o ludzkiej seksualności (punkt V Kluczowe obszary wiedzy).
-
- Kopię zaświadczenia lub inna oficjalną dokumentację uczestnictwa w zorganizowanym 20-godzinnym doświadczeniu grupowym pracy nas własną seksualnością.
-
- Udokumentowanie publikacji artykułów, rozdziałów w książkach, książek o tematyce seksualności.
-
- Zaktualizowany i kompletny życiorys (CV).
-
- Dowód opłaty za procedurę egzaminacyjną wynoszącą jeden tysiąc pięćset złotych (1500).
-
- Dowód opłat za wszystkie lata przynależności do PTTS.
-
- Oświadczenie o zobowiązaniu się do przestrzegania standardów etycznych PTTS.
-
- Zgoda RODO na używanie danych osobowych i upubliczniania ich na stronie internetowej PTTS w wykazie certyfikowanych edukatorów seksualnych.
Osoba kandydująca powinna wyraźnie oznaczyć każdy dokument w swoim wniosku, aby można go było łatwo dopasować do wymogu certyfikacji, którego dotyczy. Cała dokumentacja stanie się własnością PTTS.
Zatwierdzenie
Po otrzymaniu kompletnego zgłoszenia, PTTS przekaże aplikację do Rady Certyfikacyjnej w celu dokonania przeglądu. Jeśli osoby recenzujące będą miały pytania lub będą potrzebowały dodatkowych informacji, skontaktują się z osobą kandydującą. Gdy wszystkie kryteria zostaną spełnione i zatwierdzone przez Radę, wnioskodawca otrzyma powiadomienie o zatwierdzeniu kompletu dokumentacji w terminie do 21 dni.
Terminy egzaminów:
Egzaminy certyfikacyjne odbywają się w okresie marca i października. Termin egzaminu jest ogłaszany na stronach i mediach społecznościowych PTTS na 90 dni przed jego datą. Dokumenty do egzaminu certyfikacyjnego należy składać minimum 60 dni przed ogłoszonym terminem egzaminu. Decyduje data wpłynięcia maila lub data stempla pocztowego.
XI. Różne
Przyznawane punkty do procesu certyfikacji:
Łącznie do przystąpienia do egzaminu certyfikacyjnego niezbędne jest uzyskanie 350 punktów edukacyjnych. Punkty w następującej ilości przyznawane są za:
-
- Ukończenie szkolenia/studiów podyplomowych w zakresie terapii seksuologicznej od 100 do 200 punktów za zajęcia warsztatowe (1 pkt za jedną godzinę dydaktyczną).
-
- Ukończenie szkoleń akredytowanych przez PTTS lub prowadzonych przez trenerów akredytowanych PTTS od 30 do 150 punktów.
-
- Webinaria i wykłady w ramach wiedzy podstawowej o seksualności człowieka od 0 do 40 punktów.
-
- Mentoring merytoryczny grupowy 20 punktów.
-
- Mentoring merytoryczny indywidualny 15 punktów.
-
- Ukończenie SAR 20 punktów.
-
- Trening pracy nad własną seksualnością 20 punktów.
-
- Udział bierny w konferencjach seksuologicznych PTTS lub akredytowanych przez PTTS do 9 punktów (max. 3 pkt za dzień), udział czynny w konferencjach PTTS lub akredytowanych przez PTTS dodatkowo 10 punktów.
-
- Udział bierny w konferencjach seksuologicznych zagranicznych np. ISSM, ESSM, WAS, ISAR i inne wg uznania Rady Certyfikacyjnej do 15 punktów (max. 5 pkt za dzień), udział czynny w konferencjach seksuologicznych zagranicznych dodatkowo 20 punktów.
-
- Artykuły naukowe i popularnonaukowe, rozdziały w książkach o tematyce edukacji seksualnej, publikacje dla pacjentów itp. do 5 punktów za artykuł/rozdział i maksymalnie do 20 punktów łącznie.
-
- Autorstwo książki o tematyce edukacji seksualnej od 20 do 100 punktów
-
- Działania edukacyjne w Internecie (Social Media, blog, podcast lub wideocast). Za każde z działań osoba kandydująca może otrzymać do 10 punktów.
Uwaga: ilość przyznanych punktów edukacyjnych w punktach 10, 11, 12 zależy od uznania Rady Certyfikacyjnej i zgodności opublikowanej pozycji z filozofią seksualności pozytywnej.
Przebieg Egzaminu certyfikacyjnego:
-
- Omówienie koncepcji i filozofii pracy osoby zdającej egzamin na podstawie przedstawionych dokumentów z pkt nr 3 Procedury zgłoszenia
-
- Wylosowanie 3 pytań z zakresu Kluczowe obszary wiedzy i odpowiedź na wylosowane pytania.
-
- Przedstawienie w formie prezentacji jednego z własnych warsztatów, webinarów, lub zajęć, które osoba kandydująca poprowadziła w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy od daty egzaminu certyfikującego. W czasie prezentacji osoba kandydująca dzieli się swoimi przemyśleniami i wnioskami, omawia jak przebiegł warsztat/webinar/zajęcia i jak wpisuje się jej praca w filozofię pozytywnej seksualności.
Przyznanie Certyfikatów w drodze trybu grandparenting
Dopuszcza się aby na wniosek Rady Certyfikacyjnej lub Zarządu PTTS przyznać certyfikat w drodze trybu grandparenting osobom szczególnie zasłużonym dla rozwoju edukacji seksualnej i promocji filozofii pozytywnej seksualności w Polsce i poza jej granicami oraz osobom posiadającym międzynarodowe certyfikaty edukatora seksualnego. Osoby aspirujące do tzw. trybu grandparenting muszą spełnić wyższe wymogi ilościowe w zakresie szkolenia. Tryb ten przewidziany jest dla osób, które szczególnie zasłużyły się w obszarze nowoczesnej edukacji seksualnej i przeszły formalną drogę szkolenia lub nie przeszły formalnego kształcenia w dziedzinie edukacji seksualnej, ale zakres ich szkolenia i doświadczenie zawodowe kompensuje ten brak. Osoby te składają dokumenty wskazane w pkt 1, 2, 3, 10, 11, 12 zgłoszenia. Otrzymanie certyfikatu w trybie grandparenting jest przyznawane na 5 lat i wymaga przedłużania. Osoby te muszą być osobami członkowskimi PTTS. Decyzję o przyznaniu certyfikatu w trybie grandparenting podejmuje jednogłośnie Zarząd PTTS.
XII. Aby utrzymać lub odnowić certyfikat należy:
-
- Utrzymać członkostwo w PTTS oraz podejmować kształcenie ustawiczne zgodnie z wymaganiami.
-
- Przestrzegać kodeksu etycznego PTTS.
-
- Prowadzić edukację seksualną, zgodnie z wymogami prawa, oraz posiadać wiedzę i być świadomym swoich ograniczeń w prowadzonej działalności.
-
- Udzielać odpowiedzi i dostarczać pełnych i dokładnych informacji Radzie Etyki na temat toczących się skarg na działania przeciwko nieprzestrzeganiu etyki zawodowej lub/i działań niezgodnych z prawem.
-
- Odpowiadać zgodnie z prawdą, dokładnie i wyczerpująco na wszelkie pytania dotyczące wniosków o przyjęcie do PTTS, wydanie oraz o przedłużenie certyfikatu.
-
- Być na bieżąco z nowymi osiągnięciami w dziedzinie seksualności i edukacji seksualnej.
-
- Podczas procesu certyfikacji w PTTS należy być członkiem PTTS. Po certyfikacji członkostwo w PTTS musi być utrzymane, aby przedłużyć certyfikację.
Dodatkowo, aby utrzymać lub odnowić certyfikat należy:
Zdobyć co najmniej czterdzieści (40) punktów PTTS w przeciągu pięć (5) lat w celu odnowienia certyfikatu. Punkty wykorzystywane do odnowienia certyfikatu podlegają przeglądowi i zatwierdzeniu przez radę certyfikacyjną i muszą być zgodne z polityką, etyką i stanowiskiem PTTS.
Strona internetowa PTTS i inne odpowiednie dokumenty jasno określają, jakie warunki są niezbędne do członkostwa w PTTS, uzyskania lub przedłużenia certyfikatu oraz jakie procedury muszą być przestrzegane, jeśli klient/pacjent lub inna osoba uzna, że osoba będąca członkiem PTTS nie przestrzega standardów i kodeksu etyki PTTS.
Każda osoba posiadająca certyfikat PTTS będzie wymieniona w Wykazie Certyfikowanych edukatorów_ek seksualnych PTTS.
Członkostwo w PTTS musi być utrzymywane i opłacone co roku w celu zachowania statusu Certyfikatu. Jeśli członkostwo w PTTS wygaśnie, wygaśnie również certyfikat.
Kryteria odnawiania certyfikatów
Osoba ubiegająca się o przedłużenie certyfikatu PTTS powinna podczas wypełniania wniosku o odnowienie certyfikatu odpowiedzieć na następujące kwestie.
Założenia dotyczące certyfikacji:
PTTS przyznając certyfikat swoim członkom, uznaje, że członek: 1) wybrał jako specjalizację dziedzinę ludzkiej seksualności oraz 2) zobowiązuje się do przestrzegania wysokiego poziomu wykształcenia zawodowego, odpowiedzialności i standardów etycznych oraz wykazuje się takim poziomem.
Okres certyfikacji: Certyfikat PTTS zostanie przyznany na okres pięciu (5) lat. Odnowienie certyfikatu będzie obowiązywało po okresie pięciu (5) lat.
Dobra reputacja w PTTS:
Osoby ubiegające się o odnowienie muszą być członkami o nieposzlakowanej opinii i na bieżąco opłacać składki członkowskie i opłaty certyfikacyjne, w przeciwnym razie certyfikacja nie jest możliwa.
Ustawiczne kształcenie zawodowe związane z seksualnością:
Minimalnym wymogiem do odnowienia certyfikatu jest zebranie czterdzieści (40) punktów PTTS. Punkty wykorzystywane do odnowienia certyfikatu podlegają przeglądowi i zatwierdzeniu przez Radę ds. Certyfikacji i muszą być zgodne z politykami, etyką i stanowiskiem PTTS.
Punkty można uzyskać w okresie od uzyskania certyfikatu do czasu przedłużania certyfikatu, w okresie 5 następujących po sobie lat, w następujący sposób:
-
- Punkty podstawowe uzyskane podczas szkoleń i mentoringu merytorycznego min. 5, maksimum 15 oraz punkty dodatkowe uzyskiwane w sposób opisany w pozycjach 2-8:
-
- Udział w szkoleniach. Maksymalna ilość punktów uzyskanych w tym kryterium to 25, minimalna ilość punktów konieczna do odnowienia certyfikatu to 15.
-
- Szkolenia akredytowane przez PTTS lub zatwierdzone przez PTTS lub prowadzone przez trenera rekomendowanego przez PTTS (jedna godzina dydaktyczna = jeden punkt). Maksymalna ilość punktów do uzyskania 20.
-
- Szkolenia nieakredytowane przez PTTS lub prowadzone przez trenera nierekomendowanego przez PTTS (dwie godziny = jeden punkt). W przypadku szkoleń nierekomendowanych przez PTTS zastrzegamy prawo do weryfikacji kompetencji osób prowadzących szkolenia, a w przypadku wątpliwości co do rzetelności i naukowości przekazywanych treści zakwestionowanie ich. Maksymalna ilość punktów do uzyskania 10.
-
- Działania edukacyjne w social mediach, na blogu, prowadzenie własnego podcastu lub wideocastu, napisanie artykułu, rozdziału ksiązki lub autorstwo/współautorstwo książki. Treść merytoryczna tych działań musi odnosić się do jakiegoś aspektu seksualności i być zgodna z filozofią pozytywnej seksualności, a czasopismo lub książka muszą spełniać kryteria PTTS określone przez Radę Certyfikacyjną (za jedno działanie można uzyskać od 5 do 30 punktów).
-
- Opracowanie narzędzia dydaktycznego poruszającego problematyczne kwestie napotkane podczas praktyki i szkolenia. Rada Certyfikacyjna określi, czy narzędzie dydaktyczne spełnia kryteria PTTS; tylko jedno narzędzie dydaktyczne może być liczone do odnowienia certyfikatu (jedno narzędzie dydaktyczne = 5 punktów).
-
- Udział bierny w konferencji krajowej akredytowanej przez PTTS – 1 punkt za minimum 6 godzin dydaktycznych zajęć dziennie lub ich przelicznik. Udział bierny w konferencji zagranicznej uznanej przez PTTS – 3 punkty za jeden dzień. Udział czynny w konferencji krajowej akredytowanej przez PTTS dodatkowo 5 punktów. Udział czynny w konferencji zagranicznej uznanej przez PTTS dodatkowo 10 punktów.
-
- Zarząd PTTS może przyznać osobie łącznie do 5 punktów co dwa lata za pracę wolontariacką na rzecz PTTS lub wsparcie organizacyjne w zatwierdzonym przez PTTS komitecie, grupie zadaniowej, konferencji krajowej, dniach otwartych itp.
Dokumentacja i opłaty:
-
- PTTS dąży do stworzenia modułu dla procesu odnawiania certyfikatów w sposób jak najbardziej zbliżony do elektronicznego. Certyfikowani edukatorzy seksualni ponoszą całkowitą odpowiedzialność za prowadzenie rejestru swojego kształcenia ustawicznego i działalności zawodowej w odniesieniu do odnowienia certyfikatu.
-
- Procedura odnowienia certyfikatu zawiera formularz w którym wpisuje się poszczególne dokonania i osiągnięcia, wskazane w formularzu kształcenia ustawicznego poszczególnych szkoleń czy dokonań wymaga skanu dokumentu potwierdzającego udział, książki i artykuły bez otwartego dostępu wymagają przesłania dostępu, książki i artykuły wydane w formie papierowej jeśli nie są znane członkom_członkiniom Rady Certyfikacyjenj wymagają dostarczenia egzemplarza książki lub dostępu pdf w celu weryfikacji zgodności z celami i założeniami PTTS.
-
- Aplikacja odnawiająca certyfikat jest płatna i kosztuje 300 zł.
-
- Po uzyskaniu certyfikatu edukator_ka seksualny_a będzie musiał_a odnawiać certyfikat co pięć lat oraz odnawiać członkostwo PTTS co roku. Wszyscy certyfikowani edukatorzy seksualni otrzymają grzecznościowe powiadomienie do miesiąca przed datą wygaśnięcia certyfikatu oraz jeden miesiąca po wygaśnięciu certyfikatu. Członkostwo w PTTS odnawia się co roku na koniec roku kalendarzowego poprzez wpłatę składki członkowskiej i jest wymagane do utrzymania ważności certyfikatu.
Wygaśnięcie certyfikacji:
Certyfikowani edukatorzy seksualni, którzy dopuszczą do wygaśnięcia certyfikatu (certyfikatów) na okres dłuższy niż trzy miesiące, ale nie dłuższy niż jeden rok z powodu niepłacenia składek członkowskich lub opłat za odnowienie certyfikatu lub innych i chcą odzyskać certyfikat, będą musieli przedłożyć następujące dokumenty:
-
- Pisemne oświadczenie skierowane do PTTS wyjaśniające okoliczności wygaśnięcia certyfikatu(-ów).
-
- Dokumentacja potwierdzająca uzyskanie wymaganej liczby punktów potrzebnych do odnowienia certyfikatu, uzyskanych w ciągu pięciu lat przed przywróceniem certyfikatu.
-
- Wypełniony wniosek o odnowienie certyfikatu.
-
- Kopia najnowszego certyfikatu certyfikacyjnego wydanego przez PTTS.
-
- Dokumentacja aktualnego członkostwa w PTTS, z opłaconymi składkami w całości licząc od daty przyjęcia do PTTS.
-
- Uiszczenie opłaty za wniosek o odnowienie certyfikatu.
-
- Uiszczenie opłaty za przywrócenie do stanu rejestracji (równej kwocie opłaty za odnowienie certyfikatu).
Przypadki wygaśnięcia Certyfikacji trwające dłużej niż jeden rok kalendarzowy będą przedstawiane Radzie ds. Certyfikacji w celu dokonania przeglądu i dyskusji. Mogą być wymagane dodatkowe godziny superwizji i/lub ponowne złożenie wniosku i zdanie egzaminu.
Po upływie daty ważności certyfikatu, żaden obecny lub były członek PTTS nie może identyfikować się jako Certyfikowany edukator_ka seksualny_a PTTS (patrz umowa członkowska). Imię i nazwisko osoby posiadającej certyfikat, który wygasł, zostanie usunięte ze strony certyfikowani edukatorzy seksualni.
Zawieszenie Certyfikatu
Do zawieszenia certyfikatu może dojść gdy:
-
- Osoba nie opłaciła składki członkowskiej i pomimo upomnienia, po upływie 3 miesięcy od jego otrzymania, nie uregulowała płatności.
-
- Toczy się wobec niej postępowanie wyjaśniające w sprawie o nieprzestrzeganie kodeksu etyki zawodowej edukatora seksualnego.
Wyjątkowe sytuacje
Członkowie PTTS mogą czasami znaleźć się w sytuacji trudnej lub wyjątkowej uniemożliwiającej pracę lub przedłużenie certyfikatu lub spełnienie wymagań do jego przedłużenia (problemy zdrowotne, urlop macierzyński, wychowawczy, problemy rodzinne, utrata pracy lub inne nieprzewidziane okoliczności życiowe) i zdecydować się wówczas na „dobrowolne wstrzymanie” swoich certyfikatów PTTS. Każda taka sytuacja rozpatrywana jest indywidualnie a warunki do ponownego uzyskania certyfikatu ustala i wskazuje Rada Certyfikacyjna indywidualnie dla osoby.