Loading Events
  • This event has passed.

Czego możesz oczekiwać?

Szkolenie skierowane jest do osób chcących poszerzyć swoją wiedzę w zakresie kompulsywnych zachowań seksualnych – (CSBD – inaczej: zaburzeń hiperseksualnych – HD) popularnie zwanych „uzależnieniem od seksu”. Jest ono przeznaczone dla osób, które chcą pracować z osobami pacjenckimi dotkniętymi tą grupą zaburzeń, a także dla terapeutów już pracujących
z pacjentami hiperseksualnymi, chcących poszerzyć swoją wiedzę i doświadczenie w tym zakresie, a także dla tych, którzy dostrzegają, że np. ich warsztat pracy jest niewystarczający w terapii osób z CSBD. 

Podczas warsztatu odniesiemy się do najnowszych badań naukowych oraz swojego wieloletniego doświadczenia klinicznego w obszarze diagnozy i leczenia pacjentów z CSBD, a także doświadczenia badawczego zjawiska. Podczas szkolenia dowiesz się jak diagnozować i rozumieć zarówno kryteria diagnostyczne ICD-11 oraz objawy osób pacjenckich, jakie metody są skuteczne, pod jakim warunkiem są skuteczne i w jakich grupach pacjentów są one skuteczne, a kiedy szkodzą pacjentowi. 

Krytycznie spojrzymy na kryteria diagnostyczne oraz na próby „wciskania” osób z CSBD w ramy uzależnienia czy innych konstruktów teoretycznych. Omówimy techniki motywacyjne wzmacniające decyzję pacjentów hiperseksualnych do kontynuowania terapii. Poznasz jak różnicować poszczególne zachowania seksualne i jakiego modelu terapii użyć w poszczególnych sytuacjach. 

Szkolenie nie opiera się na klasycznym modelu terapii uzależnień. Jest to innowacyjne, sex-pozytywne podejście znacząco różniące się od prezentowanego powszechnie w polskojęzycznej literaturze oraz na innych szkoleniach tego typu. 

Podczas szkolenia będziemy mówić o specyfice kontraktu terapeutycznego z pacjentem z CSBD, na co szczególnie zwracać uwagę. Przedstawimy ramową propozycję protokołu terapeutycznego, omówimy poszczególne etapy pracy i cele terapeutyczne. 

Jest to warsztat praktyczny dotyczący analizy przypadków, opracowania planu terapii w zależności od tego do jakiej grupy diagnostycznej należy pacjent. Dużo uwagi poświęcimy na konceptualizację pracy terapeutycznej z poszczególnymi pacjentami, omówimy zastosowanie technik terapii seksuologicznej w terapii indywidualnej, grupowej i partnerskiej pacjentów z CSBD. W trakcie szkolenia przewidziana jest praca w podgrupach, będzie również przestrzeń do zadawania pytań, ugłaśniania wątpliwości oraz krótkiego konsultowania swoich pacjentów. 

 

Program szkolenia:

# dlaczego od seksu nie można się uzależnić, sekspozytywne podejście do CSBD –  „uzależnienia od seksu, pornografii” z perspektywy seksuologicznej i terapii uzależnień,

# biologiczne i psychospołecznie przyczyny CSBD,

# diagnoza seksuologiczna i dlaczego diagnoza uzależnienia jest nieprawidłowa,

# kliniczne składniki CSBD – ujmowane z różnych perspektyw (nadmierny popęd seksualny, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zaburzenia kontroli impulsów,  zaburzenia więzi, zaburzenia lękowe, ADHD, nadmierne napięcie mięśni dna miednicy),

# integracja różnych podejść w rozumieniu problemu w celu opracowania sposobów jednolitej pracy terapeutycznej,

# diagnoza i autodiagnoza CSBD wg. DSM V i ICD-11,

# podział pacjentów ze względu na przyczynę leżącą u podłoża CSBD – dlaczego dla różnych pacjentów konieczna jest różna terapia i jak ją dostosować aby nie skrzywdzić pacjenta, 

# CSBD z perspektywy systemu rodzinnego,

# konceptualizacja CSBD,

# zawiązanie kontraktu terapeutycznego – zasady i funkcje,

# specyfika indywidualnej pracy terapeutycznej w relacji z pacjentem z CSBD,

# leczenie farmakologiczne pacjentów z CSBD,

# specyfika pracy grupowej z pacjentami z CSBD,

# wykorzystanie biografii psychoseksualnej w terapii pacjentów z CSBD,

# techniki psychoterapii w terapii seksuologicznej pacjentów z CSBD,

# tworzenie i integracja planu terapii na podstawie konceptualizacji i diagnozy pacjenta,

# sytuacje trudne w pracy z pacjentem z CSBD (przeniesienie, przeciwprzeniesienie, aspekty własnej seksualności i przekonań terapeuty w pracy z pacjentem z CSBD),

# diagnoza różnicowa CSBD i innych zaburzeń,

# negatywna rola grup samopomocowych w leczeniu CSBD,

# integracyjny biopsychospołeczny i Sex-Pozytywny model rozumienia i leczenia Impulsywnych/Kompulsywnych Zachowań Seksualnych, 

# kompulsywne zaburzenia seksualne w grupie MSM – różnice w podejściu i terapii,

# kontrakt na masturbację i narzędzia pomocne w zmianie nawyków masturbacyjnych,

# opisy przypadków klinicznych i praktycznych metod pracy z pacjentami.

 

Dla kogo?

# psychoterapeutów_ek

# seksuologów_żek

# psychologó_żek

# psychiatrów_ek

# fizjoterapeutów_ek

# coachów_ek

# osób pracujących z seksualnością innych

 

Szkolenie jest punktowane do certyfikacji PTTS: 16 punktów do certyfikatu seksuologa_żki – specjalisty_ki zdrowia seksualnego, doradcy_czyni seksualnego_ej, onkoseksuologa_żki.

Szkolenie jest dwudniowe – przy jednorazowej płatności za więcej niż jedno szkolenie obowiązuje zniżka w wysokości 50 zł za każde szkolenie – szczegóły w regulaminie.  W sobotę jest przerwa obiadowa.

 

 Opłaty:

Early Bird: do 20.09.2024 – 950 zł

Opłata standardowa: do 04.10.2024 – 1050 zł

Last Time: od 05.10.2024 – 1200 zł

 

Szkolenie dwudniowe:

Sobota 10.00 – 18.15

Niedziela 9.00 – 15.00

 W sobotę jest godzinna przerwa obiadowa.

 

Osoba prowadząca:

Magdalena Smaś-Myszczyszyn – certyfikowana seksuolożka i superwizorka PTTS, certyfikowana psychoterapeutka i superwizorka psychotrerapii, certyfikowana specjalistka i superwizorka psychoterapii uzależnień, certyfikowana trenerka terapii i profilaktyki uzależnień behawioralnych, wykładowczyni akademicka, prezeska Polskiego Towarzystwa Terapii Seksualnej, założycielka Warszawskiego Instytutu Seksuologii i Psychoterapii.

Ukończyła akredytowanie przez SNP Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, szkolenia z zakresu psychoterapii, terapii małżeńskiej, seksuologii i terapii uzależnień; m.in. 4-letnią szkołę psychoterapii w nurcie ericksonowskim i systemowym, szkolenia z terapii pary po zdradzie u Esther Perel (USA), 2-letnią szkołę terapii dialogu motywującego, 2-letnią Szkołę Terapii Seksualnej, specjalizację z psychoterapii uzależnień, szkolenia z terapii schematu, terapii poznawczo-behawiorlanej, terapii narracyjnej u Hugh Fox’a i Harlen Andersen (UK), terapii i profilaktyki uzależnień behawioralnych u prof. Roberta Ladoucer’a (Quebec, CA), terapii skoncentrowanej na emocjach EFT u Sandry Taylor (UK) i wiele innych.

W zakresie terapii zaburzeń seksualnych i edukacji seksualnej szkoliła się w Polsce i m.in. we Włoszech, Portugalii, Niemczech, Izraelu, Słowenii, Turcji ucząc się m.in. u Kevan’a Wylie (UK), Eli Joubert’a (UK), Gorana Arbanasa (Chorwacja), Davida Stuarta (UK) i Woet’a Gianotten (Holandia). Prelegentka na konferencjach m.in. International Society for Sexual Medicine, European Society for Sexual Medicine, której jest członkiniom, European Federation of Sexuology, International Society for the Study of Behavioral Addiction, Word Association for Sexual Health.

Naukowo zajmuję się badaniem uwarunkowań biopsychospołecznych występujących w utracie kontroli nad zachowaniami seksualnymi oraz wykorzystaniem wibracji w leczeniu zaburzeń seksualnych. Była członkinią zespołu badawczego hiperseksualność.pl działającego w ramach Pracowni Neuronauki Klinicznej przy Instytucie Psychologii Polskiej Akademii Nauk. Autorka i współautorka wielu publikacji naukowych i rozdziałów w książkach akademickich dotyczących seksualności, przede wszystkim CSBD m.in. “Zaburzenia seksualne a psychoterapia poznawczo-behawioralna” (wyd. PZWL, 2020), “Seksualność w praktyce psychologicznej” (wyd. ForumMedia, 2019), “Psychoseksuologia” (wyd. GWP, 2022). Prowadzi program o seksualności, zdrowiu i psychologii „Bez Tabu” w LGBT TV.

 

Zapisz się na szkolenie

Details

Start:
19 października, 2024 @ 10:00 am
End:
20 października, 2024 @ 3:00 pm
Cost:
ZŁ1050
Event Category:

Venue

Warszawski Instytut Seksuologii i Psychoterapii